UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 76 ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ 26 kwietnia 2016

Katyń ocalmy od zapomnienia ... 2016

Historia Polski obfituje w wiele dat, które wskazują na ważne wydarzenia decydujące o wielkości narodu, jego  tożsamości. Zadanie szkoły polega między innymi na przypominaniu dat nierozerwalnie związanych z tradycją narodową.

Powinność ta została doskonale wypełniona przez placówki oświatowe w Gołębiu, bowiem 26 kwietnia br. odbyła się uroczystość ,,Katyń...ocalamy od zapomnienia” połączona z obchodami 1050. Rocznicy  Chrztu Polski. Ten doniosły akt dokonany w  966 roku przez Mieszka I spowodował zrównanie Polski z chrześcijańskimi krajami Europy i związał nas z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej.

Przyjęcie chrześcijaństwa wiązało się z obowiązkami  spełnianymi wobec siebie, Kościoła i Ojczyzny. Zadania te doskonale wypełnili  polscy żołnierze bestialsko zamordowani przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni. Zobowiązania wynikające z przyjęcia chrztu przypomniał ksiądz proboszcz ,Waldemar Stawinoga,  podczas Mszy Świętej, w której uczestniczyli zaproszeni  goście: Starosta Puławski-Pan Witold Popiołek, w imieniu Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej-Pana Krzysztofa Szulowskiego-Pan Artur Kwapiński, Wójt Gminy Puławy-Pan Krzysztof Brzeziński, Przewodnicząca Rady Gminy -Pani Dorota Osiak, radni Gminy Puławy, Zastępca Wójta Gminy Puławy-Pan Norbert Staszak, Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych- Pani Beata Niedziałek, Radny Rady Powiatu Puławskiego, historyk – Pan Zbigniew Kiełb, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gołębiu-Pan Zbigniew Barankiewicz z pracownikami, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej-Pan Jarosław Bernat. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gołębia-Pani Teresa Woszczek, Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Puławy, Przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, Sołtysi i przedstawiciele Rady Soleckiej z Gołębia. Szczególnie ważna była obecność rodzin oficerów zamordowanych  w Katyniu. Swoją obecnością w tym dniu podczas uroczystości zaszczycili nas: Pan Lech Marczak, Państwo Halina i Ryszard Misiurkowie, Pan Henryk Góra, Pani Joanna Czarnecka – członkowie rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu.

Po wspólnej modlitwie, w której wzięli udział także odświętnie ubrani uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  nastąpił  przemarsz przed budynek szkoły. Ta część uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie Dyrektor Gimnazjum-Pani Danuta Smaga w przemówieniu podkreśliła, że pamięć o ludziach związanych Gołębiem i Puławami na trwale wpisała się w kalendarz uroczystości szkolnych. Jej dowodem są piękne Dęby Pamięci, które posadzono z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.  Po odczytaniu przez uczniów  życiorysów starszego aspiranta Szczepana Góry i kapitana Władysława Szczypy uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę za poległych. Następnie zaproszeni goście i przedstawiciele społeczności szkolnej, samorządowej  złożyli przed tablicami upamiętniającymi uhonorowany oficerów wiązanki z biało- czerwonymi kwiatami symbolizującymi niewinną ofiarę bohaterów. Dowodem pamięci o poległych było zapalenie znicza przez harcerzy z 21 DH ,,Astra” im. M. Kopernika. Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie przez Pana Lecha Marczaka na ręce Pani Dyrektor Danuty Smagi, urny z ziemią przywiezioną  z Charkowa. Ten dar był podziękowaniem za wielokrotne upamiętnianie ofiary złożonej przez Władysława Szczypę.

Upamiętnieniem  1050. Rocznicy Chrztu Polski nastąpiło poprzez posadzenie przez Dyrektora Szkoły Podstawowej -Pana Krzysztofa Gowina, nauczycieli oraz uczniów Dębu ,,Mieszko”. Pamiątkową tablicę umieszczoną obok drzewa wspólnie odsłonili Wójt Gminy Puławy-Pan Krzysztof Brzeziński i Starosta Powiatu Puławskiego -Pan Witold Popiołek.                              Wzruszającą uroczystość dopełnił koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży. Zaangażowanie uczniów gołębskich szkół w przygotowanie przejmującej części artystycznej poświęconej chwalebnym wydarzeniom jest dowodem wierności młodych ludzi wartościom patriotycznym krzewionym przez szkołę. Dowodem uznania dla pedagogów, którzy czuwali nad  uzdolnioną  młodzieżą-Pani Elżbiecie Lipce oraz Dorocie Jabłońskie, a także Panu Dariuszowi Kosmowskiemu- były gorące brawa, jakimi obdarzyli goście młodych artystów. Wyrazem wdzięczności , szacunku i uznania za pielęgnowanie  hasła: ,,Katyń ...ocalamy od zapomnienia” są listy, które przesłali Posłowie na Sejm RP Krzysztof Szulowski oraz Włodzimierz Karpiński, a także albumy z malowniczymi zdjęciami Lubelszczyzny ofiarowane Dyrekcji Gimnazjum przez Wójta Gminy Puławy.

Dzień upamiętniający Golgotę Wschodu dostarczył wielu wzruszeń i stał się dowodem wierności tradycji, którą … ocalamy od zapomnienia.

Bożena Cybula, nauczyciel j. polskiego w Gołębiu