Jesteś tutaj: Start / 21 DH „Astra”

21 DH „Astra”

Harcerstwo – sposób na życie młodego człowieka

 

Dla wielu było i jest przygodą życia. Niektórzy wspominają je z sentymentem jako czas młodości spędzony na obozach i wyjazdach. Wielu podkreśla znaczenie, jakie odegrało w kształtowaniu pokoleń odpowiedzialnych obywateli Polski. Dzisiaj harcerstwo jest wciąż aktywnym ruchem przyciągającym do swoich szeregów wielu młodych ludzi.

Harcerstwo ma swoje korzenie w ruchu skautowym, stworzonym na początku naszego wieku przez Anglika - Roberta Baden-Powella. Skauting, odpowiadając na potrzeby wielu młodych ludzi, bardzo szybko stał się niezwykle popularną w Europie (i nie tylko) metodą wychowania. "Harcerstwo jest to wyrosła z tradycji polskiej adaptacja skautingu" - mówi Jerzy Mika, zastępca naczelnika harcerzy w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym harcerstwo w Polsce przeżywało swój dynamiczny rozwój. W czasie drugiej wojny światowej harcerze odegrali dużą rolę w walce z okupantem. Po wojnie z harcerstwa próbowano uczynić jeden z instrumentów oddziaływania totalitarnego systemu. Choć w wielu miejscach to się udało, w Związku Harcerstwa Polskiego było wielu takich instruktorów, którzy nie akceptowali komunistycznej rzeczywistości. W latach osiemdziesiątych "niepokorni", jak nazywano opozycyjnych instruktorów, doprowadzili do wyodrębnienia się w ruchu harcerskim nurtów wolnościowych, które w wolnej Polsce znalazły swoją kontynuację w postaci różnych "nowych" organizacji harcerskich. Dziś istnieją trzy ogólnopolskie związki: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacja Skautingu Europejskiego.

Artykuły

Zagrali dla najmłodszych i najstarszych

2016-01-15
Powiększ zdjęcie

21 DH „Astra” im. Mikołaja Kopernika w Gołębiu

2012-05-07
Powiększ zdjęcie

Drużyna harcerska „Astra” działająca w Gołębiu zrzesza osoby w wieku od 10 lat i przynależy do Hufca ZHP Puławy. W 2001r. została reaktywowana przez ks. Piotra Fularę, który obecnie pracuje we Francji. 23 października 2009r. drużynową 21 DH „Astra” została samarytanka Patrycja Motyczka a jej przyboczną tropicielka Dominika Zych. Drużyna posiada trzy zastępy, co pozwala jeszcze bardziej przyswajać sobie wiedzę z zakresu dziedzin harcerskich. Mimo zróżnicowania wiekowego drużyna jest bardzo zgrana. Zbiórki „Astry” odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gołębiu w piątki oraz w soboty, gdzie dzięki pomocy Pana Krzysztofa Brzezińskiego Wójta Gminy Puławy drużyna otrzymała własną harcówkę.

Czytaj więcej o: 21 DH „Astra” im. Mikołaja Kopernika w Gołębiu

Pamiętamy o „żołnierzach wyklętych”

2013-03-07

26 lutego 2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Gołębiu odbyło się spotkanie z pisarzem Wacławem Holewińskim, który zaprezentował swoją najnowszą powieść pt. „Opowiem ci o wolności”.

„Jest to historia żołnierzy wyklętych, ale tych rzadziej wspominanych-konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie”- mówił autor.

Kim byli „żołnierze wyklęci”?

Czytaj więcej o: Pamiętamy o „żołnierzach wyklętych”

1

2012-11-22
Powiększ zdjęcie

Harcerki z 21 DH "Astra" im. Mikołaja Kopernika oraz 31 DSh "Andromeda" „śpiewograły” w Tarnobrzegu !

2013-03-12
Powiększ zdjęcie

W dniach 22 - 24 lutego 2013r. harcerki z 21 Drużyny Harcerskiej "Astra" im. Mikołaja Kopernika oraz 31 Drużyny Starszoharcerskiej "Andromeda” uczestniczyły w XX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec” w Tarnobrzegu. Uczennice Publicznego Gimnazjum w Gołębiu: Dominika Zych, Aleksandra Zagożdżon, Adrianna Capała, Julia Filipek, Monika Wnuk, Monika Gawryjołek oraz absolwentka Patrycja Motyczka (maturzystka ZS Nr 3 w Puławach) wspólnie z zaprzyjaźnionym z drużyną p.Darkiem Kosmowskim stworzyły Zespół „Astrano”. 

Czytaj więcej o: Harcerki z 21 DH "Astra" im. Mikołaja Kopernika oraz 31 DSh "Andromeda" „śpiewograły” w Tarnobrzegu !