„KATYŃ…ocalimy od zapomnienia’’ - rocznica uroczystości 15.04.2011 r.

15 kwietnia 2011 r. w Publicznym Gimnazjum i Szkole Podstawowej  w Gołębiu miała miejsce podniosła uroczystość z okazji 1. rocznicy posadzenia Dębów Pamięci oraz 71. rocznicy  Zbrodni Katyńskiej.

Obchody uświetniła obecność licznego grona gości, wśród których obecni byli członkowie Lubelskiej Rodziny Katyńskiej, kombatanci Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich wraz z prezesem por. Edwardem Pecio oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Puławy Panem Krzysztofem Brzezińskim.

W atmosferze wzruszenia i powagi uczniowie obejrzeli przejmującą część artystyczną przygotowaną przez gimnazjalistów pod kierunkiem mgr Agnieszki Krawczyk oraz  wysłuchali prelekcji Pana Stefana Pedrycza przedstawiciela Polskiego Czerwonego Krzyża pracującego przy ekshumacjach na obecnych cmentarzach katyńskich. Była to dla wszystkich wyjątkowa lekcja historii.

W drugiej części uroczystości cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w ceremonii odsłonięcia pamiątkowych tablic informacyjnych przed budynkiem szkoły. Delegacje obu szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli wieńce pod tablicami upamiętniającymi osoby aspiranta Policji Państwowej Szczepana Góry i kapitana Wojska Polskiego Władysława Szczypy.

Nad przebiegiem ceremonii czuwali harcerze 21. Drużyny Harcerskiej „ASTRA’’ im. Mikołaja Kopernika pod okiem ks. Pawła Ciosaka kapelana Hufca Puławy i opiekuna drużyny szkolnej.

Wszyscy uczestnicy uroczystości stwierdzili zgodnie, że obchody tej tak ważnej rocznicy, a zwłaszcza oprawa przygotowana przez młodzież, wywołała ucisk w gardle i wycisnęła na ich policzkach łzy wzruszenia.