Pamiętamy o „żołnierzach wyklętych”

26 lutego 2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Gołębiu odbyło się spotkanie z pisarzem Wacławem Holewińskim, który zaprezentował swoją najnowszą powieść pt. „Opowiem ci o wolności”.

„Jest to historia żołnierzy wyklętych, ale tych rzadziej wspominanych-konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie”- mówił autor.

Kim byli „żołnierze wyklęci”?

„Żołnierze wyklęci” to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 stawiali opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.

W okresie PRL-u żołnierzy tych nazywano „zaplutymi karłami reakcji”, a niepodległościowe organizacje, do których należeli, określano jako „faszystowskie bandy”.

W latach 1944-1953 komuniści zamordowali blisko 20 tys. patriotów polskich, a około 200 tys. przeszło przez więzienie polskie i łagry sowieckie. Nie dość, że ich mordowano, to jeszcze nie pozostawiono śladów pochówków. Mieli być przeklęci, zapomniani.

W 2011 roku uchwałą Sejmu dzień 1 marca ustanowiono Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to dzień symboliczny, gdyż 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną w obronie ojczyzny.

 

Paulina Barszcz

uczennica klasy III a