Historia i nowoczesność

Relacja uczennicy klasy IIa Dominiki Zych z pobytu w Muzeum Marii Skłodowskiej i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Historia i nowoczesność.

W dniu 14 września 2011r. uczniowie klas IIa i IIb, pod opieką nauczycielek Pani Agary Serkis, Pani Agnieszki Szczerbetki oraz Pani Katarzyny Ziemskiej wybrali się po raz kolejny na podbój Warszawy.

O godzinie 9.30 wszyscy zebraliśmy się przed szkołą. Zajęliśmy swoje miejsca w autokarze i ruszyliśmy w drogę. Wszyscy byliśmy zachwyceni, że w nowym roku szkolnym, obok nauki w szkole, możemy wspólnie przemierzać Polskę i poznawać jej piękno, przyrodę i zabytki, zderzać się z historią i nowoczesnością.

Kontynuując przygodę z Marią Skłodowską-Curie, za główny cel wycieczki obraliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie naszej wybitnej, polskiej noblistki w dziedzinie chemii i fizyki. Mieści się ono w domu przy ulicy Freta 16. Jest to dom, w którym 1867 roku urodziła się Maria Skłodowska. Dzisiaj opiekę nad nim sprawuje Polskie Towarzystwo Chemiczne, którego Skłodowska była współzałożycielem i honorowym członkiem. Na początku weszliśmy do niewielkiego pokoju, gdzie obejrzeliśmy krótki, ale bardzo ciekawy film o życiu i twórczości noblistki. Następnie mieliśmy czas na zwiedzanie całego muzeum. Widzieliśmy wiele zdjęć Marii Skłodowskiej – Curie, a także liczne książki, notatki oraz przyrządy laboratoryjne, które do niej należały.

Po półtorej godziny pobytu w muzeum, udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Jest to fantastyczne, nowoczesne laboratorium eksperymentowania, które łączy naukę z zabawą i w niekonwencjonalny sposób tłumaczy otaczające nas zjawiska. Ucieszyliśmy się, gdy pozwolono nam wszystkiego dotknąć i spróbować. Zwiedzając Centrum poznaliśmy ponad 450 eksponatów, które rozbudzają ciekawość, pozwalają zrozumieć świat i pokazują, że każdy jest odkrywcą przez całe życie.

Szukając źródeł współczesnej cywilizacji mogliśmy wybudować most według projektu Leonarda da Vinci, wczuć się w rolę archeologa używającego robotów podczas wykopalisk, a także poznać wykorzystywane dawniej i dzisiaj źródła energii. Nasza cywilizacja to nie tylko technika, ale także sztuka i muzyka... Niektórzy z nas próbowali odczytać naskalne malowidła, a także samodzielnie zagrać na laserowej harfie.

Słuchając opowiadań kolegów i koleżanek każdemu podobało się co innego. Jednym w pamięci utkwiło „Trzęsienie ziemi” innym zaś „Przejażdżka z kościotrupem”. Mogliśmy sprawdzić ile wody mamy w swoim organizmie, jak szybko bije nam serce. Wszystko było na prawdę ciekawe. Szkoda tylko, że część urządzeń już nie działała.

Po całodniowym pobycie w Warszawie musieliśmy wracać do domu. Wycieczka do Warszawy była bardzo ciekawa i pouczająca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zorganizować podobną wyprawę. Warszawa kryje w sobie tyle ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Dominika Zych kl. IIa