Europejskie Dni Dziedzictwa 2018r

"Niepodległa dla Wszystkich - Gołąb dla Niepodległej"

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – „GOŁĄB DLA NIEPODLEGŁEJ”

16 września 2018r.w Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego i Gimnazjum im. Kanclerza Koronnego Jerzego Ossolińskiego w Gołębiu odbyły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. To już dziesiąta edycja tej imprezy zorganizowana przez szkoły.

Co roku uroczystościom przyświeca inna dewiza. W 2009 brzmiała ona „Na odsiecz zabytkom”, a potem kolejno: „Od pomysłu, do przemysłu”, „Kamienie milowe”, „Tajemnice codzienności”, „Nie od razu Polskę zbudowano”,  „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, „Utracone dziedzictwo”,  „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”,  „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

W tym roku, z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obchody Europejskich Dni Dziedzictwa opatrzono mottem: „Niepodległa dla wszystkich”.

Imprezę uroczyście otworzyli Pani Danuta Smaga – dyrektor Gimnazjum i Pan Krzysztof Gowin – dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołębiu. Następnie przywitali wszystkich zgromadzonych gości i podziękowali za przybycie. Oprócz licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej, rodziców i nauczycieli, swoim przybyciem imprezę uświetnił Wójt Gminy Puławy Pan Krzysztof Brzeziński. Pan wójt pogratulował dyrektorom szkół tak znamienitego jubileuszu, którym jest dziesiąta już edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Podkreślił, że Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Gołębiu jako jedyne w gminie Puławy regularnie organizują tę uroczystość. Ponadto podziękował nauczycielom i uczniom za przygotowanie różnorodnych występów,  które rokrocznie dostarczają wielu wrażeń publiczności.

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa uwieńczył występ szkolnego zespołu „Aplauz”, połączony ze wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni.

Malwina Rułka – nauczyciel języka polskiego

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz  jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. odbywała się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Tematem tym chcielibyśmy przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia.

Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Wierzymy, że poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym, to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy.

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.